KAPLICA ŚW. JANA CHRZCICIELA W PÓŁRZECZKACH

( By zobaczyć więcej kliknij fot. )

Kierując się potrzebą duszpasterską w 1982 r. rozpoczętą budowę kaplicy w Półrzeczkach, w wiosce oddalonej o trzy kilometry od kościoła parafialnego. Zbudowano ją według projektu inż. Białki. Głównym organizatorem byli Kazimierz Węglarz i Józef Opyd z Półrzeczek. Dnia 23 czerwca 1984 r. odprawiono pierwszą Mszę św., a w 1999 r. ks. bp Wiktor Skworc pozwolił na przechowywanie Pana Jezusa w tym obiekcie sakralnym.

W kolejnych latach wykańczano kaplicę, podejmując szereg prac remontowo-budowlanych. Po uporaniu się z najbardziej koniecznymi przedsięwzięciami zajęto się otoczeniem kaplicy: wykonano kamienne ogrodzenie i wydrążono skarpę za kaplicą, na której zbudowano stacje Drogi Krzyżowej. Renowację przeprowadzono również wewnątrz obiektu. Wykonano nowy ołtarz z drewnianym krzyżem i płaskorzeźbą przedstawiającą patrona kaplicy, św. Jana Chrzciciela, umiejscowiono nowe tabernakulum w kształcie winnego krzewu. Wyposażono kaplicę w nowe ławki, Drogę Krzyżową.

Poświęcenia kaplicy i Drogi Krzyżowej dokonał 14 sierpnia 2010 r. ks. Bp Wiktor Skworc – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej.

Na szczególną uwagę zasługuje również dokonanie adaptacji poddasza świątyni, w którym została zorganizowana Regionalna Izba Pamięci. Zgromadzono tam narzędzia rolnicze oraz przedmioty codziennego użytku jakimi dawniej posługiwała się ludność tego terenu.